Rating:

FMLP Alumni (Graduates and Mentors)

PFMD Asset Management Program Training Team

Updated Facility Manager Leaders Program

The National Park Service (NPS) graduates a class of Facility Manager Leaders Program (FMLP) alumni each year. The first FMLP alumni graduated in 2007.  Each cadre is made up of students from across the 7 NPS regions and various park units. FMLP alumni complete a formal process comprised of a student application and admission that includes:

  • Submittal of application(s)
  • Supervisor and park unit superintendent approval
  • Regional chief endorsement
  • Review and acceptance of applications by the FMLP training managers

Class size fluctuates each year depending on the number of candidates, available funding, instructor/mentor to student ratios, and nature of the NPS needs. Classes begin in May each year and end in April (except for Class 6, see below).

Mentors

A cadre of mentors is selected to support each class. Experienced facility managers, NPS leaders, superintendents, and experts in particular fields are critical assets to the FMLP – effective mentors are fundamental to the success of the program. Mentors are trained and qualified by the FMP Training Team each year. Mentors are actively recruited, and prospective mentors are required to submit an application through DOI Talent.

Congratulations FMLP Alumni!

Class 1 – Graduated in 2007

FMLP Graduates in group photo
FMLP Alumni Class 1

Arch Thompson (GLBA) – Mentor: Ross Flanagan (NERO)
Chuck Tomkiewicz (DENA) – Mentor: Roger Dillard
Dave Crotty (GATE) – Mentor: Dan Blackwell (SEKI)
James Cagle (LIHO) – Mentor: Michele Proce (WASO)
Jamie Cupples (WASO) – Mentor: Dan Hodgson (RICH)
Keith Johnston (ACAD) – Mentor: Juan Gomez
Ken Hornback (JOTR) – Mentor: Dave Bubac (JEFF)
Lorene Walter (JELA) – Mentor: Steve Iobst (YELL)
Ralph Bell (MORU) – Mentor: Charlie Sellars (CAHA)
Sheri Nodine (PERI) – Mentor: Don Mannel (GOGA)
Steve Homan (GRCA) – Mentor: Tim Jarrell (CHIC)
Teresa Dickinson (PRWI) – Mentor: Chris Case (PIRO)
Todd Morgan (SLBE) – Mentor: Ed Walls (PORE)
Bill Ellis (MOCR) – Mentor: Kris Provenzano (DEWA)
Bill Thompson (ROMO) – Mentor: Karl Bachman (CHIS)

Class 2 – Graduated in 2008

FMLP Alumni Class 2
FMLP Alumni Class 2

Al Kirkwood (ANTI) – Mentor: Ray Cozby (REDW)
Charles Schultheis (CABR) – Mentor: Leonard Lawson (HOSP)
David Beaver (GRKO) – Mentor: Randy Ross (APIS)
David Larabee (LAVO) – Mentor: Richard Barrett (ASIS)
Don Sharlow (ZION) – Mentor: Dennis McGinnis (VAFO)
Fred Laska (PIPE) – Mentor: Randy Baum (YELL)
Lissa Spomer (WASO) – Mentor: Andrew Callens (TUIN)
Mike Torkelson (FLAG) – Mentor: Jean Marra (INDE)
Sandy Pusey-Cameron (FOSU/CHPI) – Mentor: Wayne Badder (DEVA)
Scott Fletcher (FRLA)- Mentor: Brian Strack (JELA)
Vicki Garrett (HOBE)  – Mentor: Gary Mott (DINO)
Wayne Challoner (WRST) – Mentor: Dan Jones (LAVO)
William Allen (GRCA) – Mentor: Eric Ford (CARI)
Bill Osterhaus (THRO) – Mentor: Greg McGuire (FOMC)
Jack Messer (FOSC) – Mentor: Ben Rushton (AMIS)

Class 3 – Graduated in 2009

FMLP Alumni Class 3
FMLP Alumni Class 3

Aaron Dowe (PWRO) – Mentor:  Keith Pruitt  (ABLI)
Alan Schoblom (GRCA) – Mentor:  Teresa Dickinson (PRWI)
Brad Shattuck (CHCU) – Mentor:  Shawn Benge (CHCH)
Cary Huffman (NAMA) – Mentor: Dan Hodgson (RICH)
Danny Basch (ROMO) – Mentor:  Jerrry Scheumann (GOGA)
Darryl McLeod (NAMA) – Mentor:  David Brown (LIBO)
Frederick Euganeo (VAFO) – Mentor:  Steve Homan (GRCA)
Gary A Dinehart (HSTR) – Mentor:  Brian Strack (JELA)
Glen Fickbohm (REDW) – Mentor:  Bill Chapman (FOLS)
Grayling Shawn Harris (CANA) – Mentor:  Sheri Nodine (PERI)
Kevin Crisler (OZAR) – Mentor:  Jim Cagle (LIHO)
Kirk DesErmia (KEFJ) – Mentor: Bill Thompson (ROMO)
Kirsten Hardin (YELL/PORE) – Mentor:  John Chekan (AKRO)
Mark Colburn (ROCR/GATE) – Mentor:  Alan Sumeriski (GRSM)
Mark Denker (SACN) – Mentor:  Arch Thompson (ALPO)
Nancy Pearson (DENA) – Mentor:  Debbie Simmons (PINN)
Wayne Boyd (FOMC) – Mentor:  Mike Jester (EVER)

Class 4 – Graduated in 2010

FMLP Alumni Class 4
FMLP Alumni Class 4

Adam Sklar (ARHO)- Mentor:  David Beaver  (PETE)
Brian Dietz (CANA) – Mentor:  Lisa Turacek (BIBE)
Cherylann Marsh (LAKE) – Mentor:  Joel Lynch (WASO)
Douglas Law (SAMA/SAIR) – Mentor:  Jim Callahan (MORA)
Herman Pinales (GOGA) – Mentor:  Duane Bubac (MORU)
Jason Huart (AKRO) – Mentor:  Keith Johnston (ACAD)
Jeff Doryland (OLYM) – Mentor:  Sheri Nodine (PERI)
Johanna Wheeler (YOSE) – Mentor:  Brian Strack (JELA)
John Holtzinger (FOMC/HAMP) – Mentor:  Paul Slinde (NOCA)
Kevin Dowell (GRCA) – Mentor: Dave Crotty (STLI)
Seth Nelson (VOYA) – Mentor: Kevin Percival (WASO)
Steven Sims (NAMA) – Mentor: Wayne Challoner (WRST)
Thomas Williams (RICH) – Mentor:  Woody Wimberly (SACR)
William Burkhardt (YELL) – Mentor:  Melissa Axtman (GATE)

Class 5 – Graduated in 2011

FMLP Alumni Class 5
FMLP Alumni Class 5

Alisha M. Hall (MORU) – Mentor: Dan Hodgson (RICH)
Bill W. Friesen (DENA) – Mentor: Ralph Bell (MANA)
Carre Shandor (DEVA) – Mentor:  Sean Kennealy (NAMA)
Casey W. Hagaman (GRSM) – Mentor:  Teresa Cantrell (GRSM)
Cheri R. Killam-Bomhard (CRLA) – Mentor:  Brian Strack (JELA)
Donald K. Bowen (LABE) – Mentor: Tim Jarrell (GRCA)
Doni J Hilborn (BOST) – Mentor: Lorene Walter (WASO)
Eric L. Bibbs (GWMP) – Mentor:  Dave Kruse (LABE)
Jeremy J. Parker (EFMO) – Mentor:  Cam Sholly (NATR)
Krista A. O’grady (SHEN) –  Mentor: David Larabee (WHIS)
Matthew R. Henderson (CANA) – Mentor:  John Foster (PORE)
Phillip L Slattery (PAIS) – Mentor:  D Brown (LIBO)
Randy P. Rastello (ISRO) – Mentor:  Scott Fletcher (FRLA)
Stanford W Belinte (ZION) – Mentor:  Kirk DesErmia (KEFJ)

Class 6 – Graduated in 2012

FMLP Alumni Class 6
FMLP Alumni Class 6

Chris Cook (GLCA) – Mentor:  Elwood Lynn (DENA)
Clayton Gilley  (ACAD) – Mentor:  John Teichert (PWRO)
Greg Wolcott (HSTR) – Mentor: Tim Jarrell (GRCA)
James Ludwig (ABLI) – Mentor: Michele Proce (WASO)
Joseph D. (Dan) McCarthy (NERO- Olmstead Center) – Mentor:  Mark Denker (HEHO)
Kerri Cook (NOCA) – Mentor:  Steve Herzog (SHEN)
Lisa Cassidy (KLGO) – Mentor: Daryl McLeod (FOTH)
Nate Krohn (LARO) – Mentor: Bill Osterhaus (MOCA)
Vernon Cody (GRCA) – Mentor:  John Williams (SAMO)

Class 6 was held within one fiscal year.  The class started in October 2011 and ended in October 2012.

Class 7 – Graduated in 2014

FMLP Alumni Class 7
FMLP Alumni Class 7

Ben Davis (KEFJ) – Mentor: Bill Carlson (VOYA)
Ben Wagner (ANTI) – Mentor: David Ashe (CHIS)
Colter Chisum (YOSE) – Mentor: Gayle Hazelwood (STRI)
Craig Yow (TICA) – Mentor: John Chekan (AKRO)
Dave Foster (BLRI) – Mentor: Steve Sims (INDE)
David Reus (APPA)Mentor: Chris Finlay (GRTE)
Gary Stansberry (CUVA)Mentor: Brian Dietz (
Jon Fitch (DENA) – Mentor: R.W. Jenkins (GUIS)
Kelly Andersen (MWRO)Mentor: Charles Schultheis (CABR)
Lorene Goering (UPDE)Mentor: Jim Foster (GLAC)
Mike Rubin (MESA)Mentor: Sandy Pusey-Cameron (FOSU)
Rick Halbert (OZAR)Mentor: Dan Hodgson (RICH)
Rob Parrish (DSC)Mentor: Don Mannel (GOGA)

Class 8 – Graduated in 2015

FMLP Alumni Class 8
FMLP Alumni Class 8

Amnesty Kochanowski (ZION) – Mentor:  Keith Johnston (ACAD)
Beverly Bruce (RICH/MAWA) – Mentor:  Sandy Taylor (TUIN)
Caleb Wagner (GLBA) – Mentor:  Matt Henderson (GEWA)
Chris Romportl (SACN) – Mentor:  Lisa Turacek (OLYM)
Dan Hallett (COLM) – Mentor:  Barney Riley (REDW)
David “Chip” Bradley (STRI) – Mentor:  Kirk DesErmia (KEFJ)
David “Nathan” Wilson (FOSM) – Mentor:  Steve Homan (DENA)
Diana Bramble (ROCR) – Mentor: Dave Brouillette (PORE)
James Crutchfield (CASA) – Mentor: Lissa Spomer (WASO)
Jeff Obirek (GOGA) – Mentor:  Bill Thompson (IMRO)
Jeri DeYoung (CASA) – Mentor:  Ralph Bell (JOMU)
Jim Ziolkowski (MORA) – Mentor:  Jim Foster (GLAC)
Joy Springer  (NERO) – Mentor:  Steve Kovar (MACA)
Kate Blair (MOJA) – Mentor:  Rick Shireman (SERO)
Kevin Soviak (ROMO) – Mentor:  Dave Crotty (STLI)
Matthew Morgan (CATO) – Mentor: Tim Jarrell (GRCA)
Ron Sacchi (LARO) – Mentor:  John Chekan (AKRO)
Sean Reynolds (GATE) – Mentor:  Chris Finlay (GRTE)
William “Bill” Doerrer (NICO) – Mentor:  Vicki Garrett (HOBE)

Class 9 – Graduated in 2016

FMLP Alumni - Class 9 Students
FMLP Alumni Class 9

Bill Reilly (CONG) – Mentor: Kirk DesErmia (KEFJ)
Dan Green (SAGU) – Mentor: David Brouillette (PORE)
Christopher Castillo (MORR) – Mentor: Jim Brown (COLO)
Noah Lumsden (GOIS) – Mentor: Jim Cagle (MWRO)
Caleb Waters (FLAG) – Mentor: Lissa Spomer (WASO)
Cherie Shepherd (DSC) – Mentor: Tyrone Brandyburg (CARL)
Necia Alexander (DAAV) – Mentor: Tonia Horton (INDE)
Elvis Babilonia (SAJU) – Mentor: Phil Selleck (NCRO)
Colby Mackley (OLYM) – Mentor: Bill Thompson (IMRO)
Garyck Hoenig (ISRO) – Mentor: Linda Cook (WEFA)
Justin Pattison (SEKI) – Mentor: Ray Todd (DSC)
Rich Goeprich (MOCA) – Mentor: Barney Riley (REDW)
Matthew Shaefer (LEWI) – Mentor: John Chekan (AKRO)
Garry Louis-Charles (MWRO) – Mentor: Duane Bubac (MWRO)
Donell Jones (FOTH) – Mentor: Laura Rich Acosta (MWRO)
Troy Strawn (MANZ) – Mentor: Dan McCarthy (NERO)

Class 10 – Graduated in 2017

FMLP Class 10 graduates on the steps of South Interior Building in Washington DC
FMLP Alumni Class 10

Jeff Gowen (NAMA) – Mentor: Dave Brouillette (PORE)
Zachary Gray (OLYM) – Mentor: David Vekasy (SAAN)FMLP
Scott Simmons (NAMA) –  Mentor: Bill Thompson (IMRO)
Eric Herrera (TUMA) – Mentor: Ralph Bell (JOMU)
Maschelle Zia (GLCA) – Mentor: Dave Crotty (STLI)
Randall Hill (GETT) – Mentor: Larua Rich Acosta (MWRO)
David Pope (BISO) – Mentor: Kirk DesErmia (KEFJ)
Lisa Lorang (MEVE) – Mentor: Doug Law (SAMA)
James Sutton (MOCR) – Mentor: Sean Kennealy (NAMA)
Kevin Monthie (WEFA) – Mentor: Jim Cagle (MWRO)
Steven Geick
(GEWA) –  Mentor: Tyrone Brandyburg (HAFE)
Heidi Van Dunk
(APIS) – Mentor: Barney Riley (FODA)
Emily Harte
(KALA) – Mentor: Vicki Garrett (SERO)
Jeff Wilson
(INDE) – Mentor: Danny Basch (ROMO)
Corey Dusin
(GLBA) – Mentor: Dave Foster (BLRI)
Brad Lenz
(HOAL) – Mentor: Beverly Bruce (RICH)
Alex Patterson (FOVA) – Mentor: Joe Salvatore (WASO)

Class 11 – Graduated in 2018

15 individuals in group photo of graduates with Washington Monument in the background
FMLP Alumni Class 11

Bob Bertschy (MWRO) – Mentor: John Chekan (AKRO)
Tim Croteau (BOST) – Mentor: Dave Brouillette (PORE)
Dave Davis (VALL) – Mentor: Duane Bubac (MWRO)
Phil Grewe (MONO) – Mentor: Jim Foster (GLAC)
Josh Glashauckas (BISC) – Mentor: Rich Goepfrich (MOCA/TUZI)
Garry Heinze (GLCA) – Mentor: Dan Hodgson (RICH)
Wade Lewis (LIRI) – Mentor: Bob Kammel (MWRO)
Keith Park (JOMU) – Mentor: Mike Riegle (VAMA/HOFR/ELRO/)
Todd Ravesloot (HPTC) – Mentor: Matt Henderson (BLRI)
Michelle Royer (JEFF) – Mentor: Dan McCarthy (OCLP)
Matthew St James (RICH) – Mentor: Brad Shattuck (SERO)
Peter Stahley (AKRO) – Mentor: Diana Bramble (NACE)
John Taerea (GRTE) – Mentor: Joy Springer (WASO)
Jim Teague (VIIS) – Mentor: “LC” Lisa Cassidy (GOGA)
Chris Wilcox (LACL) – Mentor: Melissa Cobern (GEWA)

 

Class 12 – Graduated in 2019

Class photo of FMLP class number 12
FMLP Alumni Class 12

James Bouknight (JOTR) – Mentor: David Crotty (STLI)
Paul Cecere (SAHI) – Mentor: Sean Kennealy (NAMA)
Travis Divelbiss (ANTI) – Mentor: Gary Stansberry (GUIS)
Douglas Graham (LEWI) – Mentor: Dan McCarthy (STLI)
Barbara Hatcher (SERO) – Mentor: Ron Sacchi(LARO)
Jesse Heinbaugh (WRST) – Mentor: Heidi Van Dunk (APIS)
Kody Hill (TICA) – Mentor: Joe Salvatore (PFMD)
Jeff Jewhurst (PORE) – Mentor: Stephen Hay (WOTR)
Phil Lawrence (DSC) – Mentor: Chris Finlay (GRTE)
Doug Livermore (MORU) – Mentor: John Chekan (AKRO)
Kevin Macejkovic (STEA) – Mentor: Scott Mapes (GUIS)
Patrick Pollard (DEVA) – Mentor: Kirk Desermia (KEFJ)
Scotty Powell (MACA) – Mentor: Bill Thompson (PUHO/KAHO)
Lynn Sanderson (NERO) – Mentor: Jeff Doryland (OLYM)
Shayna Scott (CAHA) – Mentor: Catherine Dewey (NAMA)
Terry Slagle (LYJO) – Mentor: Mike Riegle (ROVA)
Treacy Stone (ZION) – Mentor: Cherie Shepherd (NCRO)
Cory Thole (KLGO) – Mentor: David Brouillette (PORE)

More Information

Interested in participating in the Facility Maintenance Leaders Program (FMLP)? Consult the application process for FMLP students or mentors, or contact the PFMD AMP Training Team for more information.

Write a Review

Arrow pointing upwards. Click this icon to go back to the top of the page.